Pojďme přeměnit povinnosti na hru :-)

V dnešním článku se chci zaměřit na povinnosti, které jsou spojené se školou. Uvědomila jsem si, že když se řekne – naše dítko jde v září do první třídy- řada rodičů si povzdychne. Víte proč? Všichni mají pocit, že jim končí klidné bezstarostné období a přibude práce s přípravou do školy.

Během své praxe jsem přišla na to, že jsou to obavy často zbytečné. Vše se dá vzít z opačné strany. Použít pozitivní přístup a zvolat:“Jupí, blíží se nám nástup do školy!“ Stačí totiž málo. Poslední „školkový“ rok věnovat přípravě na školu. Víte, co dělají vaše děti ve školce? Jasně, že víte, hrají si. Tak si pojďme také hrát. Velké procento povinností se dá krásně proměnit na hru. Budete k tomu potřebovat jen trochu odvahy a dostatek fantazie. A někdy vám bude stačit jen do již známých her zapojit trochu procvičování.

Pojďme si ukázat pár příkladů, jak během běžných povinností připravovat dítko na školu.

Tak třeba orientace v prostoru se dá trénovat mnoha způsoby.

  1. Na procházce nebo po cestě do školky autem – jmenujte dítko vrchním navigátorem, který vás má dostat do předem daného cíle. Věřím, že je jasné, že dítko musí cestu do cíle znát, aby mohlo dobře navigovat. Pak už stačí, aby navigátor zavelel, kam jít, zda doprava či doleva, dopředu či dozadu. Uvidíte, že si ve finále užijete i spoustu legrace.
  2. Při vaření – opět udělíte dítku velmi důležitou funkci a pak už stačí jen zadávat pokyn. “ Podej mi mouku z druhé police vpravo.“…
  3. Zapojení při hře – stavění z lega dle navigace. Autíčka jezdí podle pokynů pana policajta. Myslím si, že zde každý najdete minimálně jednu hru, kde nenásilnou formou zapojíte trénink prostorové orientace.

Další oblastí jsou grafomotorická cvičení.

Nemusíte nutně kupovat plno drahých sešitů, kde najdete přesný návod. Základem všech grafomotorických cvičení je správné držení tužky (tomu se budeme věnovat v samostatném článku příště).

  1. Při hře – autíčku namalujte super klikatou silnici a dělejte závody. A už je tu uvolňování ruky pro psaní. V druhém kroku můžete autíčko vyměnit za super fixu či pastelku. Jen dbejte na správné držení tužky.
  2. V lese – udělejte si ze šišek cestičku a klacíkem mezi šiškami malujte klikatou čáru (třeba dálnici pro mravence).

Jak už jste určitě pochopili. Opravdu to není nijak těžké. Stačí velmi málo, sebrat odvahu a říci si, co moje dítě má umět do školy a toto zapojovat do běžného dne. Přeji vám a vašim dětem, abyste si společné hraní užili. A nezapomeňte, že toto lze využít také během školní docházky. Hodně školních úspěchů a kdyby jste si nevěděli rady, jsou vám k dispozici moje kurzy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.