O MNĚ

Kdo jsem?

Všichni máme ve svém životě několik rolí, které jsou stálé nebo přechodné. Moje stálé role jsou dcera, matka a partnerka. Další mojí významnou rolí je paní učitelka ve školce. Určitě bych tu mohla psát plno dalších zajímavých rolí, ale věnuji další místo raději své roli učitelské.

Jaká byla moje cesta k roli paní učitelky?

Již jako malá holčička jsem si řekla, že chci být paní učitelka ve školce. Měla jsem představu, že si budu moci aspoň stále hrát.  Jak šel čas, tak můj sen se hodně oddálil.

Po gymnáziu jsem rok pracovala v nemocnici v chemické laboratoři. Následovalo rozhodnutí, že budu studovat VŠCHT v Praze. Jenže život mezi zkumavkami nebyl to, co jsem si přála. Myslela jsem si, že chci nosit kostýmky a boty na podpatku a vydělávat velké peníze. Začala jsem dělat tedy kariéru v mezinárodních firmách. A kdo už tuší, že ani tady jsem své štěstí nenašla, tak tuší úplně správně. Jenže jsem stále nevěděla, co mne učiní šťastnou, neb můj sen byl hodně hluboko zapadlý. Přišel mi do cesty Psychologický seminář pana Adamce v Brně. Zde jsem se zamilovala do psychologie a dostala díky jeho absolvování možnost pracovat s dětmi od 3 let výše. Začala jsem při práci pracovat ještě na Lince Bezpečí v Praze.

Teď si asi říkáte, kdy tedy nastal ten zlom? Jako asi u většiny žen, když se mi narodil můj první syn. Pochopila jsem, že na rozdíl od mezinárodních firem, děti vás odmění i když zrovna nepracujete na 100%. Jejich úsměv přijde v době, kdy to potřebujete, jejich pokroky vás naplní štěstím, jejich pohled na svět změní i ten váš.  Jste také rodiče, takže asi víte, co chci říci. Po rodičovské dovolené jsem věděla, že už nechci, tvořit tabulky se zelenými čísly, ale chci vytvářet právě ten úsměv na dětské tvářičce. Povedlo se, dostala jsem šanci v jedné soukromé mateřské školce a začala si osahávat práci paní učitelky. Během různých kurzů, jsem také objevila kouzlo Montessori pedagogiky a toto kouzlo mne stále obklopuje. A byl tu tedy další sen, pracovat v montessori školce. Sen se mi opět splnil a jsem za něho do dnes vděčná, i když nezastírám, že by se neobjevily pochybnosti. Ty přišly hlavně v době, kdy jsem si dodělávala pedagogické vzdělání pro MŠ. Najednou jsem měla pocit, že musím jít pracovat do státní školky, že pouze tam se vše dělá přesně, jak jsem se učila. Kdo myslíte, že mi v tomto směru pomohl? Můj druhý syn, neb studium jsem zahájila v době svého druhého těhotenství. Fanda, můj druhý syn, mi ukázal, že myšlenky paní Marie Montessori jsou stále úžasné a aktuální. Pokud se správně uchopí, tak se posunují dopředu nejen děti, ale dospělí kolem nich. Zároveň jsem pochopila, že pokud člověk chce pracovat s dětmi, tak musí zapojit srdce a pak rozum. A hlavně se nebát nechat děti, aby nám ukazovaly cestu. Takže po druhé rodičovské dovolené se vracím k práci paní učitelky v Montessori MŠ.

Proč chci ještě kurzy pro předškoláky?

Na tuto myšlenku mne přivedla moje práce a povídání si s vámi rodiči. Pochopila jsem, že v dnešní době je dobré být připravený. My rodiče, chceme, aby naše děti v životě uspěly, aby se měly dobře. A jak jedno přísloví říká: “ Štěstí přeje připraveným“. Je třeba si přiznat, že žijeme v době, kdy čas je hodně vzácná věc a stihnout úplně vše  a kvalitně je velmi náročné. Vím, že připravit dítko do první třídy zvládneme všichni, ale pokud to má být kvalitní, je třeba tomu věnovat hodně času i bez dětí.

Ve školce dětičky připravujeme na první třídu každý den. A je to práce, která se opravdu vyplácí. Řada rodičů mně i na rodičovské dovolené zastavovala a říkala mi, že jsou jejich děti tak dobře připravené, že je první třída a často i druhá třída pro ně hračka. A už se těší, že připravíme i jejich druhé děti. Bohužel ne všechny školky k tomu přistupují takto svědomitě a pak je to na nás rodičích se přípravě věnovat daleko intenzivněji.

Řekla jsem si tedy, že vám s tím mohu pomoci. Je to moje každodenní práce, která mne dělá radost. Proč tedy tuto radost nevyužít i ve váš prospěch? Budu se moc těšit na setkání s vámi a vašimi dětmi. Věřím, že společně zažijeme krásný čas plný her, radosti a hlavně se připravíme společně na další životní etapu a tou je ŠKOLA.

Dosažené vzdělání

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.